2 yaş sendromu )

  Handan Dönmez Sordu:

  Merhaba 17 aylık oğlum var.1hafta içerisinde sanki sihirli değnek değdi çocugum gitti başka çocuk geldi sinirli inatçı ağlak 2yaş sendromunda olduğunu yazılarınızdan öğrendim .vurma,ısırma gbi davranışlarını yenmeyi başardım.ağlama krizlerinde hiç umursamadan yanıma gelmesini de öğrendim tek sorun herseyi ağlayarak istiyor verebileceğim seyleride ağlayarak istiyor mutfakta iş yaparken bacaklarıma sarılıp aglıyor.aglamadan birşey istemesini nasıl öğretebilirim.bir de yapmasını istemediğim şeyi örn.mıtfak dolabını acarak sıvıyağı ellemesini istemiyorum.annecim oraları elleyemeyiz senin için birsey yok diyorum kapatıyorum telrarlıyor hayırı da öğrenmesini istşyorum çünkü hayırsa hayırdur net olun diyorsunuz bu durumlarda net olsam zararlı olur mu yoksa ilgsini mi dagıtıyım peki be. Oğluma ne zamanlar hayır diyeceğim bu konuda karışığım .şimdiden telekkürler

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba, öncelikle kendine zarar verme ihtimali olan durumlarda önce dikkatini dağıtmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu ısrarını sürdürüyorsa kesin olarak hayır tavrınızı mutlaka korumanız gerekir.Çocuğunuza koyduğunuz sınırlarda her zaman istikrarlı ve diğer aile üyeleri ile tutarlı bir tutum göstermeniz gerekmektedir.Net olarak hayır demeniz onun için herhangi bir sakınca yaratmaz fakat hayır demenizin sebeplerini ona açıklamayı ihmal etmemenizi öneririm. Şu anda oğlunuzun dünyayı keşfettiğini varsayarsak  herhangi bir kazaya ya da tehlikeye sebep olmayacak bazı  durumlarda biraz izin verici olmanızı öneririm. Örneğin mutfak dolaplarını merak ediyorsa plastik kapların olduğu dolabı açmasına ve onlarla oynamasına izin verirken keskin araçların olduğu çekmecelere kesin yasak koyarak tahta kaşıklarla ilgisini dağıtabilirsiniz. 
  Ağlayarak bir takım taleplerini bildiriyorsa bu konuda ki en ufacık olumlu bir geri bildirim ya da kazanç oğlunuzun bu davranışını sürdürmesine yetecektir. Bu yüzden bu konuda kesin olarak tavrınızı koymanızı ve bu kuralı kimsenin bozmamasını sağlamalısınız.
  2yaş krizine özgü bu davranışların kalıcı olmaması ve yaşla gelen olgunlukla yumuşaması için tutarlılığınızı ve diğer aile üyeleri ile ahenginizi korumanız gerekmektedir.
  Kolaylıklar dilerim.