4 yaşındaki yiğenim

  Öznur Ayan Sordu:

  hocam kızkardeşimi kocasından 2 yıldır ayrı daha öncede sorunlu yaşıyorlardı 2 çocuğu var büyüğü 4,5 yaşında doğdu doğalı annemler bakıyor genelde .sorunumuz birde kız kardeşi var 3 yaşında. 4,5 yaşındaki oğlan yiğenim 2-3 ay öncesine kadar çişini tuvalete yapıyordu şimdi evde nereye den gelse yapıyormuş kızıyor annem babam ama dinlemiyor korkutuyorlar yine aynı ev içine işiyor. evde sağlıklı bir yaşantıları yok sosyal faliytleri yok parka fln gitmezler annem yetişemiyor götüremiyor. devamlı televizyon seyreder çizgi film yani. çok inatçı çokda akıllı bir çocuk.anneside pek ilgilenmez çalışıyor hep anneanne dede bakar. ilk torun olduğundan her dediği oldu şimdi önleyemiyorlar nasıl bir yol izlenmeli hocam evin ortasına işememesi için ne yapılmalı. teşekkürler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

   
   4 buçuk yaşında bir çocuk anaokulunda olmasını tavsiye ederim. Artık ev yetmiyor ve davranış sorynları başlıyor. Yarım günlük veya tam günlük yuva önerebilirim. Eğer imkanlar yoksa çok çocuklu ortamlar öneririm. Sizin yzdıklarınızdan anladığım kadarıyla '' çok sıkıldım, bunaldım '' mesajını alıyorum.

   Artık günler uzuyacak ve havalar ısınacak, evde kalmasın; olabildiğince dış ortama çıkmalı ve kalabalık ortamlarda bulunmalı. baba olmadığı için dede, dayı, amca gibi erkek modeliğiyle bire bir vakit geçirmeli. Örneğin; dedesiyle birlikte evin alış-verişini yapabilirler.
   Anne işte gelince mutlaka vakit ayırıp oyun oynamalı....
                                                                          Selamlar