bebeğimin gelişimi

  Sibel Karaman Sordu:

  hocam merhaba benim kızım mart 18 de 16.ayını dolduruyor.size sorum şu takip ettiğim kadarıyla kızım bazı şeyleri geç öğreniyor sanki üst üste konulacak kuleler aldık nasıl yapılacağını gösteriyorum ancak benim yardımımla yapabiliyor ben hangisini koyacağını eline veriyorum ancak öyle tek başına yapamıyor alkış yapmayıda çok zor öğrettim onun dışında bi yere gideceğimizi anladığınında hemen ceketini alıyor bebeğin ağlıyor dediğimde hemen gidip bebeğini getiriyor kendi bezleri alıp bebeğin altına bağlamaya çalışıyor hatta bigün bebeğinin altını değiştirecektik sürekli engel oldu ve bana bişeyler anlatmaya çalıştı ama tabi ben anlayamadım sonra gitti ıslak mendil getirdi bebeğin altını sildi problem çözüldü emziği bi yere düştüyse ve kendisi alamıyorsa beni çağırıyor gösteriyor yerini tek sorun bazı şeyleri hemen algılıyor ve tekrarlamaya başlıyor ama kule yapmayı el öpmeyi öpücük atmayı ağzının burnunun yerini göstermeyi beceremiyor sanki acaba ben mi erken davranıyorum bide kaka çiş yaptın mı diye sorduğumda fuu diye altını gösteriyor tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterir mi bu durum

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

   
   Kızınız 15 buçuk aylık herşey normal merak etmeyin. Bir gerilik yok. Örneğin: küpleri üst üste koyma yeni başlaması gerekir, sıkıldıysa eğer küpleri kaldırın. Biraz ara verin.
   Ağız_ burun_ göz .... vs... göstermede 15 aydan sonra başlar, siz biraz erken başlamışsınız. İnsan ilişkilerinde iyiyse, sosyalse, kullandığı 5   6  kelimeside varsa herşey normaldir.
   
    Tuvalet eğitimi için erken. Ama siz sorunca gösteriyorsa yazın bir daha bu konuyu değerlendirin.

                                                                      Selamlar....