bebeğimle bağlanma

  Nahide demir Sordu:

  bebeğim 9 aylik bazı pedagoglar bağlanmak için beraber uyumak gerekli diyo ben bebeğimle bağ kurmak için uyumak için geçmi kaldım neler yapabilirim bazı uzmanlar ise beraber uyumayın diorlar şaşırdım hangisini yapayyım şimdiden teşekkür ederimm çokkkk bebeğim bu arada9 aylık kız

  Uzm. Psk. Elif Tanıl Kaş Cevapladı:

  MErhaba,

  Bağlanma anne ile çocuk arasında olan en önemli bağdır. 0-3 yaş en önemli periyodudur. Bağlanma annenin çocuğun sinyallerine cevap vermesidir. Fakat bağlanma kadar ayrılma süreci de o kadar önemlidir. Ayrılmayı tamamlayamayan çocuk kendini birey hissedemez. O yüzden iki süreçte çok önemlidir.

  Uyku çocuğun tek başına kaldığı ve dış dünya ile baş etme yöntemidir. Bazı uzmanlar uzun dönem çocuklarla yatmanızı, bazıları ilk günden itibaren ayırmanızı söyler. Burada önemli olan çocuğun uyurken rahat ve huzurlu uyumasıdır. Anne yanındayken bile huzursuz uyuyan çocuklar vardır. 

  9 aylık olan çocuğunuzu tavsiyem 1 yaşına kadar aynı odada kalabilirsiniz.(Aynı yatak değil) Sonraki dönem de artık tek başına yatmasına kendi kendine oyalanmasına izin vermeniz gerektiğidir.

  Sevgilerle