Boyun Altında Şişlik

  Nur METİN Sordu:

  Hocam Merhaba ;
  Oğlum 2008 doğumlu. 25,2kg ve 126cm.
  Çene altında kocaman bir şişlik oluştu. Ağrı, ateş, halsizlik yok. Doğumdan beri takibini yapan doktorumuz bir dizi tahlil istedi. Kan tahlilini yaptırdık sonuçların çıkmasını bekliyoruz. Bu noktada hemen belirtmeliyim ki doktorumuzdan yana en ufak bir sıkıntımız yok. Tedavi tanı gibi süreçleri eksiksiz yürüteceğimize inancımız tam. Ancak bulunduğu hastane aynı derecede güven verici değil maalesef. Biz doktorumuzu seçtiğimizden kendisinin bulunduğu hastaneyi kullanıyoruz.
  Doktorumuzun söylediği kadarıyla iç organları analiz ettiriyoruz.
  Benim öğrenmek istediğim tahlillerin doğruluğu. Yapan kurumla ilgili bir durum mudur kan tahlili? Güvenilir olmasına nasıl karar verebileceğiz?
  Ayrıca karşılaştığımız bu şişlik, neye işaret edebilir? Sonuçları alınca neler ile karşılaşabileceğimiz konusunda bilgi verebilir misiniz?
  İlginize teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Basit  bir  şişlik  de  olabilir,  tümöral  birşey  de  olabilir,  gerekirse  biyopsi  de  yapılacak.  Doktorunuz  sonuçlara  göre  sizi  yönlendirecektir. Sonuçların  doğruluğuna söyleyebileceğim  birşey  yok.  Hastaneye  güvenmiyorsanız  o zaman  güvenilir  bir  yerde  testleri  tekrara  edebilirsiniz.