eğitim

  Seda Toprak Sordu:

  MERHABALAR JÜLİDE HANIM,
  sizden şuan en büyük ricam kızımı nasıl en iyi şekilde eğitebilirim ona karşı nasıl verimli anne olabilirim şarkılar öğretip kitaplar alıyorum logo oyunlsrı oynuyoruz hikaye okuyorum evcilik oynayıp birbirimize ve babamıza yemekler yapıyoruz bunu dışında neler yapabilirim kızım 2,5 yaşında dolaştırıyorum ama tiyatrodan anlayacağını sanmıyorum karanlık ortamda durmayıp sahneye fırlamak istiyor :)))

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Seda Hanım Merhaba,

  Lütfen kusura bakmayın bu sefer cevabım biraz gecikti.

  Bu sorunuza dolaylı yoldan cevap vermek istiyorum, çünkü benim uzmanlık alanıma girmiyor. Bu sorunuza, Doktoramcam.com'dan, başta Dr. Emine Eraslan olmak üzere diğer psikolog ve pedagoglar daha doğru yanıt verirler. Çünkü çocukların yaşlarına göre kazanmaları gereken ince motor, kaba motor, sosyal ve bilişsel beceriler var. Çocuğunuzun hangi beceriyi nasıl kazanacağı konusunda bir uzman çok daha doğru bilgi verir.

  Benim sadece kendi tecrübelerime dayanarak size önerilerim olabilir. Çeşitli faaliyet dergileri alıp içindeki kesme, yapıştırma ve boyama faaliyetlerini yapabilirsiniz. Bu dergileri gazete bayilerinde bulabileceğiniz gibi, Yapa Yayınlarını takip edebilirsiniz. Yapa'ya internetten abone olabilirsiniz. Boyama kitapları alıp yapabilirsiniz, masal veya hikaye kitapları alıp okuyabilirsiniz. Çocuk şarkıları içeren CD'ler alıp beraber şarkı söyleyip, dans edebilirsiniz. Ancak, bütün bunları yaparken anne kimliğinizi unutmayın. Çocuğunuza, bir eğitimci gibi yaklaşmayın. Hiçbir şey yapmasanız bile çocuğunuzun izlediği çizgi filmi beraber seyredebilir, onunla beraber yorumlayabilirsiniz.

  Tiyatro da çok yararlı bir faaliyet. Tabii her çocuğun tepkisi farklı oluyor ama sanırım zamanla alışacaktır.

  Yine güzel haberler bekliyorum sizden...

  Selamlar, sevgiler