gözluk kullanımı

    Leman Dalkılıç Sordu:

    mrb öncelıkle sizi belkıde basıt bır durum ıcın rahatsız ettıgımden özür iliyorum 6,5 yasındakı kızımı göz muaynesınde 0,50 astıgmat 1 mıyop oldugunu soyledı gozluk verdı herzaman takmak zorunda degıl tv ızlerken tahtaya bakarken taksın dedı gözlukcude oyle seyolurmu mutlaka takması lazım dedı doktorda bana sureklıtakarsa gozluk numarası buyur dedı gozluk nuamra buyumesını engellemıyormu kızım 1sınıfda takmak ıstemıyor zaten faydası yoksa neyapmalıyım mıyop gelısım cagında herhalukarda buyuyor galıba sızınde fıkrınızı alabılırmıyım

    Prof. Dr. Hakan Özdemir Cevapladı:

    6.5 yaşında bir cocukta 1 numara miyop ve 0.5 numara astigmat varsa (bunun her iki gözde de olduğunu varsayıyorum) o cocuğun gözlüğü daimi takıcak şekilde kullanmasında fayda vardır. Okul başlangıcı çağındaki bir cocukta bahsettiğiniz derecelerdeki numaralar cocuğun görme netliğini olumsuz etkileyebilir. Gözlük takmanın miyopu ya da astigmatı ilerletmesi üzerine etkisi konusunda elimizde net bir bilgi yok. Yani gözlük taktı diye numara büyüdü ifadesi kesinlikle doğru değildir, ya da takıyor diye büyümeyeceği anlamı çıkmaz. Ancak özellikle hipermtroplarda cocuk çağlarda takılmayan gözlüklerin göz kaymasına ya da tembelliğe neden olduğu da bir gerçektir.
    Sonuç olarak basettiğiniz numaralardaki bir gözlüğün devamlı takılması önerilir. Bir takıp, bir takmayan çocukların da gözlüğe çok daha zor alıştıklarını görmekteyiz.