güven

  Sibel Karaman Sordu:

  merhaba emine hanım sizlerden detaylı bi bilgi istiyorum ve bunu tüm anneler adına yazıyorum.son zamanlarda aldığımız çocuk ölüm haberleri ve çocuk tecavüzleri çocuk kaçırılma olayları beni o kadar çok yıprattı ki sizlerden yardım istiyorum çocuklarımızı bu kötülüklerden nasıl korkuyabilir onlara ne öğretmemiz gerekir benim kızım 2.5 yaşında onların yabancılardan kendini korusumasını nasıl öğretebiliriz yada akrabalardan biri şeker alcam diyip onu kandırmasını engellemek için ne yapmak gerekir lütfen bizi eğitin bu konuda teşekkür ederim

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  • 2,5 yaş bu konuda herhangi bir şey öğretmek için çok erken. Henüz soyut düşünemediği için anlamayacaktır da. Siz anlattığınızda anlamış gibi davranıp, anladım dese de.
  • Sizin yapmanız gereken çocuğunuzu yalnız tek başına bir yere göndermemek, aile üyelerinin dışında kimse ile yalnız bırakmamak.
  • 6-7 yaşından sonra onunla bu konuları konuşabilirsiniz, konuşmalısınız. Okulda öğretmenlerin de bu konuları anlatması gerekir, sadece evde konuşmak yetmeyecektir. Konu okulda mutlaka işlenmelidir. Okul ve ev birlikte çocuk üzerinde etkili oluyor.
  • 6-7 yaşından küçük çocuklarda korkmalarına sebep olabilirsiniz, bu sefer de gereksiz korkular başlar. Bu konu hakkında evde konuşurken dikkatli olmalısınız.
  Sevgiler,
  Emine Eraslan