hayatım oldugunu ve benim üzüleceksem üzüleceğimi anlamiyorlar

  Kaan Çevik Sordu:

  Hocam merhaba 14 yaşındayim, bu yil askeri lise basvurulari basladi ve ben de hem küçüklük ten itibaren hayalim olan askerlik mesleğini yapmak, subay olmak istiyorum. Hele son günlerde yaşanan olaylardan duyduğum üzüntüyle daha çok istiyorum. Aynı zamanda babam da subay. Bu yüzden başvurmamı istemiyorlar. Benim hayatım oldugunu ve benim üzüleceksem üzüleceğimi anlamiyorlar. Onlara bu durumu nasıl anlatabilirim? 🙂 Teşekkür ederim.

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba Genç,
  Öncelikle soruna geç cevap verdiğim için özür diliyorum. Maillerimde bir problem olmuş, mesajın geç ulaştı elime...

  Yurdunu düşünen, sorumluluk sahibi bir genç olduğun için seni tebrik ediyorum. Senin yaşındakiler tablet, cep telefonu, bilgisayarda oyun peşinde koşarken, senin ülkemiz sorunlarını takip ediyor olman çok anlamlı.

  İçinde bulunduğunuz durum hem senin için, hem de ailen için çok zor. Sen kendi açından haklısın, onlar da kendi bakış açılarından çok haklı. Belki bana kızacaksın ama ben ailene hak veriyorum. Çünkü, 14 yaş, meslek seçimi konusunda çok kararlı olmak için daha çok genç bir yaş. İnan bana, insanlar üniversite okuyup bitirdikten sonra bile seçtikleri meslekten pişman olabiliyorlar. O yüzden daha bu yaştan meslek seçimi konusunda bu kesin kararlı olmamanı öneririm. 

  Ayrıca, bir mesleği seçmeden önce mutlaka çok ayrıntılı bilgi sahibi olman lazım. Sen Askerlik mesleği hakkında neler biliyorsun ? Eğitimi nasıl ? Hangi aşamalardan geçmen lazım ? Mesleğin zorlukları neler, güzel yanları neler ? Kötü yanları neler ? Zorluklarının üstesinden gelebilecek misin ? Bütün bunları çok iyi araştırman ve düşünmen lazım.

  Ailen, senden çok daha bilgili ve tecrübeli olduğu için, senin düşünemediğin kadar çok detay düşünüyor ve sana olumsuz yanıt veriyorlar. Sana önerim, ailenin sözünü dinlemen.
   
  Ayrıca, ileride askerlik mesleğini tercih edebileceğin başka imkanlar karşına çıkacak. Örneğin, üniversite sınavı sırasında hala çok istekli ve kararlıysan Harp Okulu'nu tercih edebilirsin. Benim sana önerim, bu aşamada, derslerini zamanı geldiğinde her mesleği seçebilecek gibi iyi seviyede tutman ve bu arada meslekler hakkında ayrıntılı bilgi edinmeye çalışmandır.

  Başarılarının devamını dilerim.

  Sevgiler, selamlar

  Jülide SUNER