İyi Günler.

  Büşra Büşra Sordu:

  iyi günler jülide hanım. yardımınıza ihtiyacım var. 3 aylık evliyim. ama hiç içim rahat değil huzurlu değilim. eşimle alakalı hiç bi sorunum yok elinden geldiğince her dediğimi yapıyor beni mutlu ediyor. benm tek sorunum kayınvalidem. alt lı üstlü oturuyoruz. hergün geliyor evime sürekli bişilere dikkatli bakıp bakıp gidiyor. benim ve benm ailemin arkasından bi sürü laflar sölemiş. hepsi benim kulağıma geldi bende söledim. böle sölemişin die.bana komşunungelini söyledi.şimdi beni o komşularla köt yaptı kendide gidip geliyor. oğlu evlendi ama hala eşime şunu ye şu zamanda yat diyor. ne yapıcağımıda bilmiyorum. benim evimden bşi gitsin benim evime biri gelsin istemiyor. yardımınıza iht,yacım var napmam erekiyor bilmiyorum.
  boğuluyorum evin içinde kendi kendime hiç bişi yokken ağlamaya başlıyorum.

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba,

  Öncelikle sizi bu taptaze evliliğinizden dolayı kutlamak isterim. Eşinizle birlikte, sağlıkla, mutlulukla, ileride çocuklarınızla birlikte uzun bir ömür geçirmenizi diliyorum.

  Sakin olun... Sizin yaşadığınız türde sorunlar, eminim pek çok evlilikte yaşanmaktadır. Kayınvalideler ile gelinler arasındaki uyumsuzluklar, tartışmalar çoğu ailenin gündeminde olan konular. Hele böyle sizin gibi aynı apartmanda oturup, bu kadar yakın olunca, aileler iç içe geçiyor ve böylece sorunlar başlıyor.

  Öncelikle, eğer eşiniz ile bir sorununuz yoksa, bunu mümkün olduğunca korumaya çalışın. Önemli olan sizin çekirdek aile birliğiniz, birbirinize karşı sevgi ve saygınız. Eşinizin annesi dahi olsa, başka birisi için birbirinizi üzüp, yıpratmayın.

  2. olarak kendinizi uzun süreli bir meşguliyet edinmeye çalışın. Eğer, çalışma imkanınız varsa, bir işe girin ve çalışın. Böylece evde olmayacağınız için, kapınız kapalı kalacaktır, kimse sizi denetleyemeyecektir. Ayrıca, sabah gidip, akşam geleceğiniz için dedikoduları duymaya, onlara kafa yormaya ne vaktiniz ne de gücünüz kalacaktır. Hem de para da kazanmış olursunuz. Kimse sizi göremeyeceği için de, sizin hakkınızda dedikodu yapamayacaktır. Eğer, çalışma imkanınız yoksa, bir kursa kayıt olabilir, hafta içi 1-2 gününüzü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

  3. olarak mümkün ise başka bir yere taşının. Bu kadar yakın olduğunuz sürece, kayın validenizin bir eli her zaman üzerinizde olacaktır. Maalesef annelerin gözünde çocukları hiçbir zaman büyümüyor ve çocuklarını denetlemek, merak etmek, idare etmek konusundaki içgüdüleri ile sürekli işlerinizi, evinize burunlarını sokuyorlar. 

  Son olarak da siz, kayınvalidenizden ve diğer komşulardan daha olgun olmaya çalışın. Eski zaman kadınlarında ve kendini geliştirmemiş insanlarda, en yakınındaki insanlara, ailesinden olan kişilere karşı bile kıskançlık, hazımsızlık, çekememezlik oluyor maalesef. Kendi gibi olmayanı eleştirme toplumumuzda çokça sergilenen bir davranış. Siz bu tarz ortamlarda bulunmaktan kaçınabilir, hakkınızda dedikodu yapan kişilerle görüşmekten vazgeçebilirsiniz. Kendinize, daha dürüst ve temiz komşu ve arkadaşlar bulabileceğinizden eminim.

  Sevgi ve selamlarımla,

  Jülide SUNER