yatak ayirma

  ŞİLAN YILMAZ Sordu:

  Cevabiniz icin cok tesekkur ediyorum.Aslinda kizimin odasini ve yatagini ayirmayi cok istiyorum.Tum gun bunu kafaya takip bizimle uyumasinin zararlarini arastiriyorum.Fakat harekete gecemiyorum.Sanirim asiri tepkisinden korkuyorum.Ben emzirerek degil de sallayarak uyutuyorum.Odasinda uyutup yatagina koyarken daha uyaniyordu.Bastan uyutuyordum.Cok huzursuz bir gozu acik uyuyordu.Bu yuzden pes etmistim.Acaba alisma sureci ne kadar surer?Ve bu oda ayirma konusunda onerilerinizin oldugu bir makale yayinlarsaniz ne kadar guzel olur,Aramizda bebegiyle yatan o kadar cok ebeveyn var ki?Sakincalarini kisaca yazarsaniz cok seviniriz.Sevgiler

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

    Genelde en geç 1 yaşından sonra kendi odasında yatmasını tavsiye ederim. Biliyorsunuz batılı ülkeler doğduğu andan itibaren kendi odasında yatırıyorlar. 
  Bizim ülkemiz gibi aşırı koruyucu toplumlar(doğu ülkeleri) çocuklarla yatıyorlar. Bilimsel makalelerde en geç 1 yaşından sonra odayı ayırmanız tavsiye ediliyor. Ama bu makaleler ülkeden ülkeye - kişiden kişiye - meslekten mesleğe değişiyor. Hepsini okuyabilirsiniz. Size hangisi daha doğru geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Karar siz velilerin.

  Selamlar.