Çocuklarda Çürüklerin Önlenmesi

mother and daughter brush my teeth

Flor jel uygulaması

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel “FLORİD” uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır. Çocuklar için jel, gargara, vernik gibi çeşitli formları ve çilekli, vişneli, naneli ve portakallı gibi çeşitli tatları mevcuttur. Hekim kontrolünde 6 ayda bir uygulanır.
Diş hekimi tarafından özel uygulama kaşıkları içinde akıcı topikal jel konulur. Bu jel ağız içinde dişlerin üzerine uygulanır. 2-4 dakika uygulama yapılır. Tedavi esnasında diş üzerinde florid birikimi ilk dakikada gerçekleşir. Uygulama sonrası yarım saat bir şey yenilip içilmemesi istenir.

Fissür örtücü

Diş çürükleri genelde çiğneyici yüzeylerdeki derin oluklarda (FİSSÜRLERDE) başlar. Yeni sürmüş dişlerdeki koruyucu mine dokusu nihai oluşumunu tamamlamadığı için çürüklere daha da hassastır. Özellikle 6 yaş dişlerinin sürdüğü 5-7 yaş civarında fissürlerin kapatılması çok faydalıdır. Fissür örtücü işlemi duruma göre bazen süt dişlerine ve 12 yaş dişlerine uygulanması da yararlı olmaktadır. Bu koruma şekli hasta için kolay ve sıkıntı vermeyen bir işlemdir.

Bu  videolarımız da ilginizi çekebilir:
Diş Çürüklerini Önlemek İçin
Çürük Önleme Yöntemleri: Florizasyon
Çürük Önleme Yöntemleri: Fissür Kapatma
Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Olur?
Dişler Arası Boşluklar
Süt Dişi Çürükleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + 2 =