Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Bebeklerde bağışıklık sistemi için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütünün içeriğindeki immunoglobulinler ve koruyucu diğer faktörler bebeğe doğrudan geçmekte ve onu bir ömür boyu koruyacak olan bağışıklığının temelini oluşturmaktadır. Özellikle ağız denen (kolostrum) ilk gelen sarı renkli anne sütü oldukça değerli olup tek bir damlasını bile zayi etmeden bebeğe vermeye çalışmalıdır, bu aynı zamanda onun ilk aşısıdır.

Güçlü bir bağışıklık sitemi için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Dengeli beslenme önemlidir: Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu iyi beslenmeden geçer. Özellikle taze sebze ve meyve tüketimi bağışıklık siteminin güçlenmesi için önemlidir.Elma, C vitamininden zengin portakal, mandalina, limon gibi turunçgilleri, kivi, biber, maydanozu, beta karotenden zengin havuç, balkabağı gibi turuncu renkli sebzeleri soframızda daha sık bulundurmalıyız. Omega 3 açısından zengin olduğu için haftada 2 gün balık tüketmeliyiz. Palamut, sardalya, hamsi, uskumru gibi balıklar omega 3ten zengindir.
   Sebzelerden, brokoli, kereviz, lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri kışın daha sık tüketmeliyiz.Zeytin ve zeytinyağı da mutlaka soframızda yerini almalı. Soğan ve sarımsağın da antimikrobiyal etkileri olduğu için yemeklerde daha sık yer vermeliyiz.
  • Şekerli yiyeceklerden uzak durmalıyız: Yapılan bir araştırmada 100 gr şekerin lökosit (vücudun mikroplarla savaşan hücreleri) fonksiyonlarını 4-6 saat boyunca % 60 oranında baskıladığı gösterilmiş. çünkü glukoz, C vitamini reseptörleri ile yarışıyor.
  • Pakete girmiş, marketlerde satılan cips, çikolata gibi hazır gıdalardan, hamburger, kola gibi fast food dediğimiz beslenme tarzından uzak durmalıyız.Bunlar bağışıklık sistemimizi zayıflatan etkenlerdir. • Yoğurt, kefir, ayran, boza, ev yapımı sirke, şalgam suyu gibi probiyotikten zengin besinler tüketmek bağışıklığımız için önemlidir. Barsaktaki probiyotikleri beslemek gerekiyor. Her gün çocuğumuza 1 kase ev yapımı yoğurt yedirmeliyiz.
 • D vitamini takviyesi : D vitamini bağışıklık sistemi için önemlidir.Kışın güneş ışığı almadığımız zamanlarda 1 yaş üstü 600 Ü, 1 yas altı 400 ü günlük, D vitamini takviyesi doktor kontrolünde verilmelidir.
 • C vitamininden zengin besinleri turuncgiller, kuşburnu, biber, maydanoz gibi bol tüketmek.
 • Bol su içmek .
 • Bazı ek besinlerin beta glukan , propolis , ekinezya , pelargonuım gibi bağışıklık sistemini desteklediği gösterilmiş .
 • Sigara içilen ortamlardan uzak tutmalı. Çocukların özellikle pasif içici durumda olması, yanında sigara içilmesi bağışıklığını olumsuz etkiler.
 • Yeterli uyku, güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Uyku sırasında, özellikle karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormon bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir role sahiptir.
 • Aşırı hijyenik bir ortamda büyümek bağışıklı sistemini olumsuz etkiler: Son yıllarda astım, alerji ve otoimmun hastalıkların özellikle gelişmiş ülkelerde daha sık görülmeye başlanması hijyen hipotezi ile açıklanmaktadır. Hijyen hipotezine göre ortam sterilliği arttıkça bağışıklık sistemi kendine doğru çalışır ve kendine zarar vermeye başlar. Bazı otoimmun hastalıkların temelinde de bu yatmaktadır. Çamaşır suyu gibi maddelerle evin sık sık temizlenmesi çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller. Ev temizliğinde arap sabunu kullanmak yeterlidir.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk, “Çocuk Beslenmesinde Bal Tüketimi” hakkında bilgiler veriyor.

 

Doktor Amcam Üyeleri Ne Diyor?
0 Yorum

Yorum Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Doktoramcam.com

Menu