Endokrin

Endokrin

Endokrin sistem hormonlar ve bu hormonları üreten salgı bezlerinden oluşur. Solunum, kalp ve dolaşım, sindirim, boşaltım ve iskelet sistemleri kendi içlerinde çalışıp birbirlerini zaman zaman etkilerken endokrin sistem tüm bu sistemlerin hücreleri arası iletişim ve etkileşimini; hızını, düzenini, metabolizmayı, büyüme ve gelişmeyi, cinsel gelişimi ve daha nice işlevi üstlenir. Endokrinoloji bu hormonların bozukluğuyla ilgilenen bilim dalıdır. Çocuklarda şeker hastalığı hakkında merak ettiğiniz herşey, yenidoğanlarda hipotiroidi, Türkiye’deki  hipotiroidi taramaları. Yine erişkinlerdeki hipotiroidiye bağlı nodüler guatr, diğer endokrin hastalıklar, hipotiroidide beslenme, diyabette beslenme gibi aklınıza gelebilecek birçok sorunun cevabına Endokrin kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz. Bu bölümde yer  alan videoların hazırlanmasında büyük emeği olan Çocuk Endokrin  hocamız Sayın Prof. Dr. Nurçin Saka’ya ayrıca teşekkür ederiz.


Sıkça Sorulan Sorular

İdrar tahlilindeketon:3+ çıktı, diğer hepsi negatif, daha önce bunun şeker hastalığından olduğunu okumuştum, doğru mu?

Soru:
Kızım 28 aylık, geçen gün hafif ateşli diye idrar tahlili yapıldı, idrarını sabahtan 12:30 gibi aldım. tahlil sonucunda keton:3+ çıktı, diğer hepsi negatif, daha önce bunun şeker hastalığından oldupunu okumuştum, çok korktum. Bir de az bişeyler yemişti ölçtüm tokluk şekeri 88 çıktı, 10 saat açlık kan şekeri 107 dr bey değerlendirir misiniz?

Cevap:

İdrarda şeker negatifken, hele de kan şekeri normalken, keton korkulacak birşey değil. Açlık, o gün iyi beslenememe, yeterli sıvı almama, hastalığa bağlı aşırı iştahsızlık ve kusma durumlarında olur, hayat normale dönünce keton da kaybolur. Tokluk 88 iken açlık 107 çok mantıklı değil, şeker ölçüm aletinizde bir sorun olabilir.Doktoramcam.com

Menu