İlaç Kullanımı

İlaç Kullanımı

Modern tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılan, özel izinlerle, ruhsatlı olarak satılan kimyasal maddelere ilaç denir. Hedefimiz her zaman mümkün olduğunca ilaçsız, enfeksiyon geçiriyorsak da mümkün olduğunca antibiyotiksiz iyileşebilmek olmalı, vitaminleri ve mineralleri mümkün olduğunca doğadan, gıdalardan, güneşten almaya gayret etmeliyiz. Ancak bazen yine de çeşitli ilaçlar kullanmamız gerekebilir. Zaman zaman, özellikle de çocuklarda sık kullanılan bazı ilaçlar hakkında, gereksiz yere toplumu paniğe sürükleyen, asılsız haberler yayınlanabilmektedir. İlaç Kullanımı kategorimizde bu tür yanlış haberlerin düzeltmeleri veya bazı ilaçların özel yan etkilerine karşı uyarı yazıları bulunmaktadır. Antibiyotikler ülkemizde en çok kullanılan ilaç gruplarındandır, Avrupa’da bu konuda birinci olduğumuzu söyleyebiliriz, yine bu kategorimizde antibiyotiklerle ilgili çok detaylı bilgilerin verildiği özenle hazırlanmış videolar da bulacaksınız. Antibiyotiklerle ilgili videoların hazırlanmasında büyük emeği geçen, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, kurucumuz ve Tıbbi Koordinatörümüz Dr. Anıl Yeşildal’a çok teşekkür ederiz.

Bu bölüm bir ilaç rehberi gibi algılanmamalıdır, ancak bu bölümde görmek istediğiniz ilgili konular varsa, iletişim bölümünden bize yazın, ihtiyaç duyulan konuları en kısa zamanda tamamlamak için elimizden gelen gayreti gösteririz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Kan damlalarının içindeki paraben çocuklarımıza ne kadar zararlı?

Soru:
Kan damlalarının içeriğinde koruyucu madde paraben var. Bizler paraben hakkında olumsuz o kadar şey okuduk duyduk ki, çocuklarımızı böyle bir zararın içine koymak istemedik. Çoğu anne parabenin ne olduğunu bilmiyor, ama zararlarını çok iyi biliyor. bense kızıma kan damlası veremiyorum korkudan kansızlığı da olmasına rağmen içim rahat etmiuyor. Lütfen parabeni bize açıklayabilir misiniz? Çocuklarımız ne kadar riskte?

Cevap:

Çocuklarınız riskte falan değil, ağzı olan konuşuyor. Tüm ilaçların içinde koruyucu bazı maddeler bulunur, bunlardan birisi de paraabendir. Gerek paraben, gerek alkol, gerek diğer katkı maddeleri, ilçaların içinde yok denecek kadar az mikatrda bulunur, bu miktarlar uluşlarsarası standarltrda zararlı olmadığı bilinen sınırlardadır. Birçok ilacın içinde bazı katkı maddeleri var, ancak bunlar o kadar az miktardaki, her gün düşünmeden yedirip içirdiğimiz hazır gıda, meyve suyu ve rengarenk şekerlemelerden aldığı miktarlara ve yaşadığımız dünyaya bakarsanız bunları çok fazla kafaya takmamak gerektiğine inanıyorum. Eğer sağlığa zararlı düzeyde olsa zaten ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından toplatılır veya ruhsat verilmezdi. Ancak genel prensibniniz şu olsun, gerekmedikçe ilaç kullanmayın. İlaçlarla ilgili kafanıza takılan soruların cevaplarını İlaçlar kategorimizde bulabilirsiniz.Doktoramcam.com

Menu