HİDROPS FETALİS

  GAMZE KAES Sordu:

  Hocam Merhaba nasılsınız. Bir konu hakkında yardımlarınıza çok ihtiyacımız var hocam. Burda herkes sizin yardımseverliğinizi konuşuyor.
  • Eşim bundan 1,5 – 2 yıl önce önce 1 yıl ara ile 2 defa düşük yaptı. 1. düşükte parça kalmaması için kürtaj yapılmak zorunda kalındı. 2. Düşükte Nevşehir Devlet Hastanesinde kimyasal dış gebelik teşhisi kondu. Düşük yaptıktan sonra nedeni için Nevşehir’deki doktor bizi Erciyes Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesine yönlendirdi. Yapılan tahliller mevcuttur. Eşimde kan pıhtılaşması çıktı. Fakültede Eşime tekrar gebe kaldığında Fakülteden rapor ile Cleaxene iğne yazacaklarını ve hamilelik boyunca eşimin kullanması gerektiğini ilettiler.
  • Eşim tekrar gebe kaldı . Gebelik süresince hergün cleaxene 6000 iğne vuruldu eşim. Bununla beraber Nevşehir’deki doktor coraspin, decavit, kan hapı da kullanması gerektiğini belirtti. Eşimde kullandı.
  • Bebeğimize hidrops fetalis teşhisi 30 haftalık gebe iken kondu. Bu haftadan önce bir sıkıntı yoktu dedi doktor.Her ay kontrole gidiyorduk hocam.
  • Nevşehir’deki doktor ayrıntılı ultrasona gönderdi bizi. Ayrıntılı ultrason sonucu çocuğumuzda cilt altı ödem, Vücutta asit, kalp ile ilgili sorunlar çıktı. Detaylı ultrasonu çeken doktor, (hüma hastanesinde) bize kemiklerin kısa olduğunu, çocukta kalp yetmezliği var gibi gözüküyor demişti.
  • Çocuk kalp hocasına yönlendirdiler. hoca fakültede doğumun yapılması gerektiğini, çocuk doğar doğmaz görmem gerekir demişti bize… Ama raporunda %95-%98 sorunlu yazıyordu. Sadece ekokardiyografi raporu mevcut elimizde…
  • Eşim 13.05.2014 tarihinde 34 haftalık gebe iken doğum yaptı.
  • Çocuğumuz Erciyes Üniv.Tıp Fakültesi Çocuk hastanesi yenidoğan bakım ünitesinde 1 hafta kaldıktan sonra vefat etti.
  Bana, eşime ve çocuğuma Erciyes Üniversitesi hastanesinde yapılan tahliller ve sonuçlarında sıkıntı çıkmadı.
  ÇOCUĞUMDAN ALINAN KANDA YAPILAN GENETİK TAHLİLDE KROMOZOM SAYISI 47 ÇIKTI. GENETİK HOCASI DOWN SENDROMLU DEDİ. BUNDAN DOLAYI VEFAT ETMİŞ OLABİLİR DEDİ
  Diğer Gebeliklerde Hidrops fetalis’ in tekrarlama olasılığı bu tahlil sonuçlarına göre varmı hocam ?
  Bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlememiz gerekir hocam. Yardımlarınız için Allah razı olsun sizden,

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Çok  teşekkürler  iyiyim. Eğer siz de  kromozomlar  normalse  tekrar  down sendromu  olacak  demek  değil.  Hamilelikte  yine  sıkı  takip  gerekir. Amniosentez  de  yapılarak  down  sendromu  olup  olmadığı  çok  önceden  anlaşılabilir.  Hidrops  fetalis  down  sendromundan  olmaz,  ancak  down  sendromunu  sonucu  ortaya  çıkan  kalp  hastalığı  ve  buna  bağlı kalp  yetmezliğinden  olabilir.  ancak  eğer  eşiniz  RH(-) ve  daha  önce  küretaj  ve  bu  bebek  Rh(+) ise  ondan  da  Hidrops  gelişir.  Eşinize  lütfen  Cooms  testi  yapılsın.  eğer  sebep  buysa  bebeğin  anne  karnında  iken  kanı  da  değişebilir.