kızım

  Öznur Ayan Sordu:

  hocam şimdidekızım için sorum olucak 15 aylık bir kızım var çok aşırı hareketli ve akıllı 5 aylıkken el öpmeyi öğrendi anne baba demeyi öğrendi. ben devamlı oynarım bebekliğinden beri şimdi kendi başına oynamasını çok seviyor genelde evde yalnızız yaşadığımız şehirde akrabam fln yok bir komşumuzun kızı oğlu var hava güzel olursa onlarla oynuyor sokakda ama birlikde oyun oynamasını sevmiyor sıkılıyor hemen sadece yolda tek başına yürümesini keşif yapmasını seviyor parka götürüyorum her fırsatta ordada sadece kaydırağı seviyo hep yürüyor geziyor oyuncak bile oynamıyor. evin içinde kendince oyun çıkarıyor örettiklerimi yapıyor kutuların içine bişiler koyuyor mandal sepetine ufak parça koyup kolunda taşıyor nesneleri bişeylerin içine koyup çıkarmasını taşımaını seviyor oyuncak tabakdan mama yedirir gibi yapıyor bana babasına koli kutu karton gibi şeyleri seviyor. boynuna ip kablo kemer gibi ne bulsa asıp geziyor. kitaplar aldım sadece eline alıp gezmesini seviyor öğreteyim diyorum az bakıyor sıkılıp eline alıyor boyama kitabı kalemi aldım kalemle az karalıyor sıkılıyor hemen ağzına alıyor.eve alınan poşeti taşıyabiliyorsa alıp mutfağa koyuyor suyunu yerini biliyor babasını giydiği pijamalarını biliyor ondan önce veriyor giysin diye bize ait eşyları biliyor sofra konarken yardım ediyor. anne baba dede arda sude mama su ver hadi gel gel gel yaren diyor cümle kuruyor su ver diyor yani fü ve diyo. köpeği biliyor hav hav diyo kuşu biliyor ayrıca aşırı reklam düşkünü tv açık olmasın ağlıyor kumandayı veriyor açayım diye reklam bittimi oyuncaklarıyla oynar. çok uzun oldu galiba hocam kusura bakmayın ben kızıma başka neler öğretebilirim ileride zeki olması için zihnini nasıl açabilirim.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

   
    Kızınız harika, herşey yolunda. Anlattığınız her şey normal. Sadece sizin beklentileriniz yüksek olabilir. Şimdilik özel bişey yapmanız gerekmiyor çünkü yazdıklarınızdn anladığım kadarıyla  kızınız zaten yapıyor.
   
   1 buçuk yaş çocuğuyla ilgili yapması gereken herşeyi yapıyor kızınız. İyiki uzun  - uzun yazmışsınız. Bunun için teşekkürler. Sizi ve kızınızı kutluyorum.

                                                                                    Selamlar.
                                                                            Emine Eraslan