Uyku sorunu

  Gülden Kalafatoğlu Sordu:

  Merhaba, 3 yaşını yeni bitirmiş tam olarak 38 aylık bir kızım var. Doğumdan beri sürekli uyku problemi yaşıyoruz. Tek çocuk. Sakin yapılı, çok konuşan ve sevgi dolu… Şimdilerde öğlen uykusuna yatarsa gece 12 den önce uyutamıyoruz,sabah da erkenden uyanıyor. Gündüz uyumazsa akşam 20:30 da uyuyor sabaha karşı 4-5 arası uyanıyor, 2 saat oyalanıyor ve 7 gibi tekrar uyuyup 10-11arası uyanıyor. Ne yapmalıyım bilemedim. Öğle uykusunu kaldırsam gece uyanıp oturuyor. Öğlen uyutsam akşam yatmıyor. Sinirlerimiz çok gergin, ilişkimize yansıyor haliyle. En sevdiği oyuncakları veya çizgi filmleriyle cezalandırıyoruz kar etmiyor. Ne yapabiliriz, yönlendirirseniz çok seviniriz. İyi alışmalar…

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  3 yaşı bitince çocuklara ev ortamı yetmiyor. Kreş, yuva, ana okulu gibi kurumlara gitmesini tavsiye ederim.
  3-6 yaş çocuklarda yeni bir dönem başlıyor, kendi yaşıtındaki çocuklarla birlikte olmak istiyor. Evde tutarsak çok sıkılıyorlar ve mutlaka davranış problemleri başlıyor.
  Eğer yakınınızda kreş, yuva, ana okulu yoksa veya şartlarınız müsait değilse, çok dış ortam, çok çocuklu ortam tavsiye ederim. Özellikle açık alanda uzun mesafe yürüyüşler, oynama, tırmanma, zıplama, koşma yapabileceği yerlere götürün, enerjisini atsın, yorulsun, uyusun.
  Eve çocuk alın, çocuklu evlere gidin.
  Sevgiler, Emine Eraslan