Ateş Düşürücüler Keşfedilmeseydi…

Alternative Medicine with Lemon,Pollen,Cinnamon , Ginger and Garlic

Ateş Düşürücüler Keşfedilmeseydi…

Ne olurdu?

Sevgili  meslekdaşlarım,

Kuvvetle muhtemel, hiçbirşey  olmazdı,  muhtemelen  bugün  insan sağlığı  şu ankinden  10 kat  daha  iyi  olurdu. 

 
SANIRIM KORKUNÇ  BİR  TUZAĞIN İÇİNDEYİZ
 
Geçen  hafta yine influenza benzeri bir enfeksiyon geçirdim Cumartesi akşamı dökülüyordum. Üşüme titreme bel sırt ağrısı baş ağrısı. Yine inat ettim hiç ateş düşürücü, ağrı kesici almadım. 24 Saat sonunda öksürük dışında hiçbir semptomum kalmadı. 4.  gün öksürüğüm  de  %80  azalmış  durumda. Bu  benim  2.  tecrübem,  sonuç  hep  aynı,  adeta  mucize. Hep  şikayet  ederiz ya  bu  gripler  de  çok  uzuyor,  öksürükler haftalarca  geçmiyor. Neden  acaba? Pişmiş  aşa soğuk  su  katıyoruz  da ondan, enflamasyon  çorbasına dönmüş kanımızı  soğutuyoruz, dünyanın  en  güçlü  ve  doğal  antimikrobiyali  olan Ateşi-kırıklığı  baskılıyoruz  da  ondan,   neden çünkü 100 yıl  önce  BAYER  beynimizi  yıkmaya başlamış,  Aspirin reklamları  ile (1900 başlarında afiş  reklamlar,  1950’den  sonra  TV  reklamları,  google’dan  bulabilirsiniz)
 
Size  bazı sorularım var,  başka  birçoğunu  da  siz  ekleyebilirsiniz…
 • Influenza ve benzeri ateşli viral enfeksiyonlarda ateşi düşürülenler ile düşürülmeyenlerin iyileşme süreleri, sekonder bakteriyel enfeksiyon komplikasyon sıklıkları ile ilgili bir çalışma var mıdır,  büyük ihtimalle yoktur,  ya da çok  ön  plana çıkarılmaz. Bunu yapmaya cesaret eden olur mu etik midir? Ben  tek  bir  çalışma  duymuştum,  İnfluenza’da ateşi  düşürmek   mortaliteyi  %1  arttırıyor  diye,  farelerde  de  Bakteriyemi  de  aynı  şeyi  duymuştum.
 • Febril konvülzyon zannettiğimiz şey henüz sinir sistemi tam gelişmemiş olan çocuk yaş grubunda bizdeki üşüme titremenin halsizliğin biraz aşırı bir hali olamaz mı acaba? Hem  de  hiçbir  sekel  bırakmadığı  halde  neden  hala  korkuyoruz,  ateşi düşürülen  ve  düşürülmeyenlerin  Febril  konvüzyon  sıklığını  biliyor  muyuz? Peki yine  de bu  korkuyla  ateşi  düşürmeyi  önermeyen  Pediatrist  olur  mu,  valla şu  anki A  kanıtlarla   cesaret  edemem,  acık  da  olsa  düşürmek  zorunda  kalırım,  çünkü  birşey  olursa  bizi  koruyacak  bir  kanun  bir  literatür  yok sanırım.
 •  Beta  tonsillit  geçirenler  acaba 10 gün  Pensilin  türevi  almadıkları  için  mi  ARA,  ya  da  Nefrit oluyorlar?  Ateşleri  baskılandığı  için  mi? Ateşleri  baskılanmasaydı  ve  antibiyotik  almasalar acaba  yine  bu  komplikasyon  olur  muydu? Ateşi  düşürülmeyenlerde  Beta  kendiliğinden  eradike  olur  muydu? Bunları  kanıtlayan bir  çalışma  yapılabilir  mi?  Hayır  yapılamaz,  çünkü  etik  değil?  Bir  sorun  olursa  yandınız. 
 •   Çocuğunuzu  geçtim. Siz kendiniz ateşiniz olup zangır zangır üşüyüp titrediğinizde. Duşun altına girebiliyor musunuz? Yoksa çift battaniye altına girmeyi mi tercih ediyorsunuz? Hani anneannelerimizin yaptığı gibi.  Bence onlara  kızmayın,  yavaş  yavaş  herşey  eskiye  dönüyor,  yıllarca  çocuğa  4-5  aylık  yemek  tattırmayın  dedik, alerji  riski  aratar  dedik, şimdi  kongrelerde  alerji  hocalarımız 4-5   aydan  itibaren  nokta  şeklinde  çok az miktrada  yumurta  ve  süt  ürünleriyle  erken  tanışmanın  alerjiyi  önlediğini söylemeye  başladılar. 1960’larda mamalar  göklere  çıkarılırken,  artık  tekrar  anne  sütüne  dönüldüğü  gibi.

Ama tüm bu  sorulardan belki  retrospekitf  birşeyler  çıkabilir  🙂

Sonuç olarak bildiğimiz bazı tıbbi tedavi yöntemlerinde ve  kurallarında bir gariplik yok  mu  sizce de? 
 
Semptomar  iyileşmek  içindir, ne kadar çok baskılarsanız hastalık o kadar çok uzar,  yeni şikayetler  çıkar, o kadar çok komplikasyon, o kadar çok korku, o kadar çok antibiyotik….
…..ne kadar çok antibiyotik kullanırsa o kadar çok savaş,  o kadar  çok  enflamasyon……o kadar  çok  geniz eti o kadar çok astım, ne kadar çok geniz eti o kadar çok ameliyat, ne kadar çok astım o kadar çok alerji ilacı v.s……v.s

v.s…

v.s…

 
21. yy’da medikal  tedavideki  gelişmelerin kısa bir  özeti
1890’larda aspirini keşfedersin,  ateş  düşer,  insanlar  hızla  ayağa  kalkar….??? Ancak doğal olarak daha uzun  süren,  daha ağır enfeksiyonlarla başa çıkmaya çalışırsın…
 
Hep  çaresizliklerden  çareler  üretilir  ya 1928’lerde bir mucize olur ve penisilin keşfedilir. artık  enfeksiyonlara  son????Sonra  yıllar  içinde  her  geçen  gün  biraz  daha  güçlüsü,  biraz  daha güçlüsü. Tüm vücuttaki flora’nın canına okudukça Binbir Çeşit hastalık….. Binbir Çeşit yeni  ilaç seçenekleri. tabii  ki  tek  sebep  antibiyotikler  demiyorum,  ancak  bugün  mikrobiyatanın  her  konuda  önemi  bu  kadar  ayyuka  çıkmışken  en  büyük  sebeplerden  biri  olduğu  kesin. 
 • Otoimmun  hastalıklar
 • Alerjik  hastalıklar
 • Kanser
 • Kronik  bağırsak  hastalıkları
 • Otizm
 • Şizofreni
 • Dikkat  eksikliği
 • Hiperaktivite
Her  ilaç  başka  bir  yan  etki,  başa  bir  komplikasyon……… En  sonunda ilaç firmaları,  sağlık  kartelleri  diyecekler  ki? 
 
-İlaç firması: Senin  Karaciğerin  böbreğin  bozulmuş…
  
-İnsancıklar: Acaba  neden??  aman  Allahım…ne  yapacağız  şimdi?  
-İlaç firması:Bizim  senin için  güvenle  ürettiğimiz  organları  kullanabilirsin..
 
-İnsancıklar: Acaba  yeni  karaciğerim  Merc  mi  olsa,  Sanofi  mi,  Bayer  mi?  duyduğuma  göre  en  uzun  ömürlüsü,  en  doğalı  X……firmanın  organlarıymış, biraz  pahalı  ama  değer…….SGK  ödüyor  mu……sanmyorum.
 
Bence çok harika bir kurgu. Bizler de  galiba okumuş maşa. 
 
Bence  100 yıllık  uykumuzdan uyanma  zamanı,  yoksa  ölümüzden  bile  para  kazanacak  bunlar…Şimdilik etik  olmayan  çalışmalar  yapamasak  da  en  azından  yukarıdaki  bazı  hipotezleri  ve  aklıma  gelmeyen başkalarını da  kanıtlayan retrospekitf  çalışmalar  yapabiliriz.  Kendimizde  ve  erişkin  aile  bireylerinde  deneyebiliriz.  Tek  yapacağınız  grip  sizi paçavra  da  etse  NSAİ  almamak,  bitki  çayları,  C vit  , meyve-esebze,  bol  sıvı. İnanın  çok  daha  kolay  iyileşeceksiniz. Yıllardır  tersini  yapıyorsanız  tabii  ki  bir  seferde  tüm  ilaçlardan kurtulamayabilirsiniz,  ancak  sabırla  denerseniz  her  geçen  yıl  biraz  daha  iyiyleşeceğiniz  garanti.
 
Geçen  sene  6 ay  boyunca  geçmeyen  öksürüğümün  nasıl  geçtiğini  de  başka  bir  yazıda anlatırım.
 
Sağlıcakla  kalın
Uzm. Dr. Anıl Yeşildal
Çocuk Sağlığı ve  Hastalıkları  Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here