Fotoğraf Albümü ve Bebeğiniz

Fotoğraf Albümü ve Bebeğiniz

Hamileliğin başlangıcından itibaren anne-baba ve tüm aile büyük bir hazırlık içine girmektedir. Aileye küçücük yeni bir birey daha katılacaktır. Beklentiler, hayaller içinde yaşamaya başlanır. Uzun yıllardır zaten hazırlanan bebek albümleri, son yıllarda dijital teknolojinin ve hamilelikteki görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ile iyice hız kazanmış ve bebeğin doğum öncesini de kapsamaya başlamıştır. Hatta bu yüzden fotoğrafçılık mesleğinin bir alt grubu olan doğum fotoğrafçılığının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bir bebeğe daha doğmadan böyle bir şey hazırlama girişiminde bulunma davranışı 21. yy’da çok net bir şekilde o gebeliğin istenen bir gebelik olduğunun ilk işaretlerinden biridir. Doğduktan sonra anne-babasının kendisi için böyle bir çabada bulunduğunu görerek büyüyen çocuk daha en baştan itibaren istenerek yapılan bir çocuk olduğuna yürekten inanır. Bu his çocukta ne kadar çok sevildiği duygusunu daha da pekiştirir. Sevgiyle büyüyen çocuk tabii ki kendine daha çok güven duyar, kendine güveni yüksek olan bir çocuk da ileriki yaşlarında ve hayatında başarılı bir çocuk ve başarılı bir erişkin olarak topluma karışır.

Bu konu ilerleyen günlerde çocuk gelişim uzmanlarının ve psikologların dikkatini çekecek ve bu konuda daha net bilimsel çalışmalar yapılarak bunun çocuğun psikolojik gelişimine katkıları bazı sayısal verilerle de mutlaka kanıtlanacaktır.

Ancak bu geleneğin henüz çok da yaygınlaşmadığı yıllarda doğan çocuklar açısından ilk bakışta sorun olmasa da kardeşlerine böyle bir şey yapılmış olması ciddi kıskançlık sorunlarına da  yol açabilir. O yüzden ilk çocuğuna böyle bir albüm hazırlamayan aileler yeni bebek için albüm hazırlamadan önce, ilk çocuğu buna iyi hazırlamalı;ilk çocuğa onun doğduğu dönemlerde bu tip şeylerin hiç olmadığı veya çok yaygın olmadığı için kolay ulaşılamadığı net bir şekilde açıklanmalıdır. Ve malesef ilk çocuk buna müsait değilse belki bu projeden vaz geçilmesi bile gerekebilir.Doktor Amcam Üyeleri Ne Diyor?
0 Yorum

Yorum Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Doktoramcam.com

Menu